четвер, 17 березня 2016 р.

Остап Вишня – наш земляк. Секрети творчої майстерні.



Літературно-художній проект
Учитель української мови та літератури
Морозова Олена Іванівна






Тема. Позакласне читання. Остап Вишня – наш земляк Секрети творчої майстерні ( слайд 1).
Мета: поглибити знання про творчість Остапа Вишні,
ознайомитися  із усмішками Остапа Вишні, в яких зображуються події, люди, природа рідного краю; вдосконалити навички читання гумористичних творів;  розвинути творчі здібності, уміння працювати в команді, інтерес до минулого свого краю; виховати любов до рідної землі, народу, бажання вивчати, берегти й популяризувати творчість письменника-земляка (слайд 2).
Обладнання: портрет Остапа Вишні, політична карта України та Охтирського району, твори письменника, інтерактивний мультимедійний комплекс.
Тип уроку: захист проекту.
Методи і прийоми: робота в групах, парах, «відкритий мікрофон», тестування, метод проектів.
Хід уроку
І. Організація класу (1 хвилина)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності (2 хвилини)
Вчитель.Сьогоднішній наш урок хотілося розпочати словами       « Це український письменник, передовсім український у своїх пейзажах, у своєму лукавому гуморі, у своїй далеко не добродушній сатирі, у своїй лукавій і соромливо – ніжній ліриці. Саме оце поєднання видимого світові сміху з незримим світові смутком, таке притаманне народній українській поезії, свідчить, що він земляк і духовний родич великого Гоголя, дотепного Котляревського, наївного і милого в тій наївності Квітки, нарешті, Тараса Шевченка…»
-         Як ви думаєте про кого ці слова Максима Рильського?...     (Слайд)
Як ви думаєте про кого мова йтиме на сьогоднішньому уроці
 В історії кожного краю є люди, імена яких оповиті невмирущою любов’ю і славою. Такий для нас  Остап Вишня – видатний народний гуморист. (Слайд 3 портрет Ост Вишні).
Писав про все. А тем було багато.
Про те, що аж до серця допекло.
А ще писав про білу-білу хату,
Про наше, наче писанка, село.
                                          Т. Сокол
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку (3 хвилини)
Сьогодні ми будемо розглядати тему « Остап Вишня – наш земляк .Секрети творчої майстерні».
Запишіть дату і тему уроку. Завдання для класу: Що ви чекаєте від сьогоднішнього нашого заняття.Так ( слайд очікувані результати)
Дізнатися нові факти з біографії гумориста
Ознайомитися з позапрограмними творами .осягнути їх красу і неповторність,виявити гумористичні нотки
Повернутися до минулого рідного краю за допомогою творів Остапа Вишні
Вшанувати пам'ять письменника земляка
До нашого заняття ми готувались заздалегідь і тому ми створили маленький міні творчий проект-дослідження. А щоб оцінити власні роботи я пропоную взяти кожному оці сигнальні полоски : червоні –це високий рівень(12), голубі (11),зелені (10), білі( 9), (фіолетові (8), коричневі (7),жовті (6), помаранчеві (5), чорні (4).У кожного є конверт з іменами ,де після виступу кожний буде ставити свою оцінку (слайд з конвертами)
Слово керівника.1 група, яка коротенько познайомить нас з нашим земляком  - це актори ( слайд з журналісткою)
 Журналіст: – І так, шановні слухачі, сьогодні у нас в гостях неймовірне щастя. Остап Вишня: – Отакої! Журналіст: – Так-так. Перейдемо до справи. Розкажіть про своє народження. Остап Вишня: – У мене нема ніякого сумніву, що я народився, хоча були спогади матері, що мене витягли з колодязя 23 грудня 1883 року, коли поїли нашу корову Оришку
Журналіст: – Розкажіть нам про батьків. Остап Вишня – Люди були підходящі за 24 роки спільного життя тільки 17 дітей. Журналіст: – Коли і хто відкрив вперше ваш талант? Остап Вишня: – Батько сказав: «Писатиме», - побачивши, як я розводжу рукою калюжу. Журналіст: – Як ви вибирали явища, про які треба писати? Остап Вишня: – Письменника супроводять явище надзвичайні, оригінальні. Підскочать - і записала людина. Журналіст: – А як життя пішло далі? Остап Вишня: – Нецікаво пішло, закінчив школу, зробився фельдшером, все за екстерна правив, до університету вступив. Журналіст: – З чого починали? Остап Вишня: – Працював перекладачем. А тоді думаю: «Чого перекладаю, коли фейлетони писати можу?» - так і зробився Остапом Вишнею. Журналіст: – І так, Павло Губенко, він же Павло Губський, став чудовим гумористом, основоположником жанру усмішки - Остапом Вишнею. Ми побудували бесіду саме на цьому уривку, який чітко показує не просте письменництво, а талант письменника – гумориста. А хто ж був насправді Остап Вишня? Як складалося його життя?
А зараз слово нашим бібліографам.
Саме йому, Павлу Губенкові, судилось стати найвизначнішим, найпопулярнішим і найулюбленішим сатириком і гумористом в українській літературі ХХ століття.
          1

            
      
5
  3
      
       Народився Павло Михайлович Губенко на хуторі Чечва Зіньківського повіту на Полтавщині 11 листопада 1889 р. (тепер м.Грунь Охтирського району Сумської області» в селянській родині. Батько працював у поміщика фон Рот. Отримував 18-20 крб. Батьки вміли читати та писати, знали чимало українських народних пісень, казок, дотепів, приповідок.  «Мати знала багато народних приказок і висловів, щедро пересипала ними свою мову. Навіть у найтяжчому горі гумор не залишав її. Траплялося, що мати плакала, а коли ми, діти, запитували, чого вона плаче, відповідала: «За вашим батьком, бо я ж з ним прожила, як у карти програла».
       Сімя зазнала нестатків, злиднів, а особливо, коли залишилась без батька. Помер він на 58 році життя – 1909р.

4

         Родина була велика, одначе дружна і працьовита.У сімї було 17 дітей Гляньте перед вами генеалогічне дерево Остапа Вишні
Найважливіші факти із життя.
Слайд 5

Слайд6У грудні сумнозвісного 33-го був заарештований  Остап Вишня. Він сидів у харківській тюрмі НКВС, з нього «вибили» зізнання про участь у контрреволюційному заколоті. Його засудили до розстрілу, а через рік вирок замінили десятьма роками ув’язнення. Покарання відбував у сталінських таборах Ухти, Комі АРСР, на руднику Еджит-Кирта. Зміг вижити тільки завдяки стійкості характеру, життєвому оптимізму й почуттю гумору.
 Слайд 7 А ще — завдяки підтримці дру­жини Варвари Олексіївни, яка зі своєю дочкою та сином В’ячиком від першого шлюбу поїхала за ним, оселилася неподалік (разом жити не дозволили), слала посилки й листи.
Слайд 8
         Звільнили дещо раптово (зазвичай, строк постійно додавали), на початку 1944 року, а реабілітували — тільки через одинадцять років, за рік до смерті .Помер 26 вересня 1956 року
                  

Вірш
Остап Вишня започаткував новий літературний жанр – усмішку



       слайд9
Тематика творчості
.
           слайд10

слайд 11
Він завжди з нами



Изображение
               
Слайд 12

Не забуваймо оцінювати наших виступаючих.
Як ви гадаєте, чи вистачило Остапу Вишні для польоту думки одного материка – Європи? Слово географам «Географи
«Географи». Звичайно ж, ні. У п’ятитомному виданні творів Остапа Вишні зустрічаються назви всіх частин світу (слайд 6).
Азія та азіатські країни Туреччина (гумореска «З царями нехарашо»), Іран, Японія, Йємен; Африка та африканська країна Єгипет (гумореска «Діла Єгипетські»); Північна Америка, а в ній – США, Канада; Південна Америка та південно-американські країни Аргентина, Бразилія; навіть Австралія.
Щодо Європи. У творах Остапа Вишні знаходимо назви майже всіх європейських держав: Німеччина, Чехословаччина, Польща, Румунія, Франція, Англія, Нідерланди, Італія тощо.
Вас, напевно, цікавить питання, які назви міст України зустрічаються в
5-томному виданні творів великого сміхотворця?
Погляньмо на карту України (слайд 7).
Це Харків, Суми, Полтава, Богодухів, Миргород, Лубни, Люботин, Переяслав, Канів, Кременчук, Кривий Ріг, Сорочинці, Запоріжжя, Одеса, Львів, Чернігів, Бердянськ, Дрогобич, Чигирин, Херсон, Біла Церква, Дніпропетровськ, а також назви населених пунктів багатьох областей, зокрема Сумської, Полтавської, Харківської.
Слово керівника. Недаремно народна мудрість говорить: «Кожному мила своя сторона». Роботу презентує група «Історики».
Нас цікавило питання, як описав події, людей, природу рідного краю Остап Вишня у своїх творах.( Слайд природа
У творах Остапа Вишні часто зустрічається місто Зіньків і села Шенгеріївка, Веприк Полтавської області ,Нижня Сироватка, с. Річки Сумської області,  Богодухів, Ізюм Харківської області?
А це тому
 що…
Грунь була заснована приблизно 1665 року як волосне містечко Полтавської губернії.
1923 – 1930 роки – Грунь була районним центром Полтавської області.
1931 року Грунь увійшла до складу Зіньківського району Полтавської області.
1935 р. – стала центром Грунського району Харківської області.
1939 р. – Грунь – центр Грунського району Сумської області.
1959 р. – Грунь увійшла до складу Охтирського району Сумської області.
А зараз «Фотокореспонденти» демонструють фотографії місць Груні, пов’язаних з життям і творчістю Остапа Вишні” (слайд 11).
Вчитель.А на позакласне  читання вам були винесені « Мисливські усмішки» Остапа Вишні і до них ви готували презентації, в яких дійсно відчутна любов письменника до природи.«Мисливські усмішки» Остапа Вишні, хоч і «мисливські», але навчають не нищити, не вбивати природу, а навпаки дбати про неї, берегти для нащадків. Для ліричного героя цих творів, як і для самого автора, головним є не полювання на звірів чи ловля риби, а сам процес перебування на природі, спілкування з нею. Остап Вишня знав досконало живий світ лісів, степів, рік, озер, бачив рух, постійні зміни в цьому світі і прагнув усе передати читачеві.
Слово Літературознавцям Усмішка « Сом»
ПРЕЗЕНТАЦІЯ








1слайд


2слайд

3

Слайд 1. Ви були коли-небудь на річці, на Осколі, що тече Харківщиною нашою аж у річку Північний Донець.
Слайд 2 А скільки там водяних лілій! Тохо-тихо Оскіл воду несе…
Слайд 3 Якраз проти радгоспу річище в Осколу широченьке, вода чиста-чиста. Трохи ліворуч – велика ковбаня, ціле просто урвище під зверху тихою водою. Крутить і вертить , там соми живуть…
Слайд 4Сом дуже сильна риба, могутня.
Слайд 5 .Колись було впіймано сома вагою на 400 кілограмів! Он який сом! Не сом , а корова!
Слайд6. Ох і сом же був. Вчотирьох несли додому
Слайд.7 Розчинили. І і щоо б же ви гадали, що там у сома всередині було  у череві? Ми як побачили поперелякувалися!
Слайд8 Іноді сом вам принесе не тільки самого себе, як свіжу й дуже смачну рибу, а
Слайд9 ще й неабияку холодну закуску. Інтересне риба сом!


Слово .Усмішка «Дикий кабан ,або вепр»
Слайд 1.Чого воно так: коли говорять « дикий кабан» - так не страшно, а як « вепр» так уже й мороз поза спиною і волосся на голові ворушитись починає?
Воно , мабуть, саме слово «вепр» - страшнувате –
Слайд 2 якесь таке , ніби з великими іклами й погрозливо хрокає…  -ВЕПРРР!
Слайд 3. Полюють дикого кабана з собаками –гончаками чи спеціально на таку охоту натасканими псами…
Слайд4 А взагалі полюють кабана із загонщиками…Було таке й з нами
Слайд 5  підняли загонщики на болоті кілька диких свиней. І пішли вони на охотників.
Слайд6. Почулося  там трах, там бах!
Слайд7 .Витнувся на них і один чималенький, так пудів на десять.вепр
Слайд 8. Чи там у нього стріляли, чи не стріляли. Бо дехто з охотників щоб видніше , сидів на груші.
Слайд 9 А кабан на всоьму скаку підбіг до одного парубчака ,той « рятуйте, хто в бога вірує» не встиг пролящати  як він його тиць рилом у пуп,
Слайд 10 перестребнув через нього .хрокнув , загигикав і помчав далі.
Слайд 11. Підбігли ми всі дотого парубчака: стоїть блідий-блідий.губи трусяться і нічого більше вимовити не може, тільки:
-          Хрокнуло й побігло! Хрокнуло й побігло…
Слайд 12. А буває убили ви дикого кабана.І тоді настає найтяжчий момент полювання диких свиней.
Слайд 13. Це – коли вже зберуться на дикого кабана до вас приятелі і вам треба переконати їх, що іменно кабан не простий, а дикий
Слайд. 14. І бачите .що ніщо не допомагає: їдять і хвалять кабана .а не вас!
Слайд 15 І ви прекрасно знаєте, що йдучи додому. Похитуючись, будуть реготатися: - дикий кабан! Найшов дурних! А . до речі, почім свинина тепер?
Слайд 16Отакі люди! Невдячні люди!


(слайд 1)

 на заголовок
слайд2







 слайд 1



слайд 3

слайд4



слайд5




слайд6

7


слайд8

Слайд9

слайд10

11

12

13
14
15
16
Давайте підведемо підсумок.
І дійсно  герої "Мисливських усмішок" не журяться. І хиблять вони нерідко тільки тому, що не хочуть убивати.

"Мисливські усмішки" Остапа Вишні — дуже добра й щира книга. Письменник учить нас любити рідну природу, захищати її від різноманітних небезпек. Саме такі веселі, але досить глибокі твори навчають людяності й добру. У творчій спадщині Остапа Вишні «Мисливські усмішки» посідають значне місце. Над ними він працював протягом багатьох років. У цих маленьких шедеврах особливо яскраво виявилось органічне злиття двох граней незвичайного таланту письменника – гумору і лірики. У збірці створено високохудожні картини рідної природи, виражено щире захоплення нею. Всі, хто піднімає руку на неї – ворог.
  Яким постає ліричний герой «Мисливських усмішок»?
(Трохи хитрий, трохи дивакуватий, у своєму священнодійстві збирання на полювання, в очікуванні зайця або лисиці, у поверненні додому здебільшого без здобичі або й без рушниці чи шапки. Але завжди він іронічний до себе, доброзичливий і наївний як дитина. І головне для нього не трофей, а спілкування з природою.)
 Чи актуальні проблеми, порушені у «Мисливських усмішках» у
         наш час?

Слово вчителя як керівника проекту. До презентації своєї роботи підготувалися «Художники-ілюстратори» . Нам дуже сподобалися твори Остапа Вишні про минуле, людей і природу рідного краю
Керівник проекту. Бути земляками славнозвісного Остапа Вишні не тільки почесно, а й відповідально. Потрібно любити, берегти, популяризувати та глибоко знати життя і творчість гумориста. Більше, ніж будь-хто інший.  А восени 13 листопада  ми відсвяткували 125 річчя з дня народження я була присутня на телемосту Суми Охтирка
Підведемо підсумок нашої роботи Як ви думаєте досягли ми тих результатів про які говорили на початку уроку? Результатом нашої роботи є випуск буклету, збірка ілюстрацій
Оцінювання.

VII. Домашнє завдання та його інструктаж (2 хвилини)
Написати  ІНД  Репортаж  «Рідний край у творчості Остапа Вишні». Скласти власну усмішку





Немає коментарів:

Дописати коментар